DIWALI SALE IN USA! Most Expensive Pani Puri, Maggie, Kurkure etc

DIWALI SALE IN USA! Most Expensive Pani Puri, Maggie, Kurkure etc

Articles, Blog , , , , , , , , , 100 Comments


Today’s plan is to get some groceries We might go to an Indian Restaurant next too. Lets see how it goes We compared Uber and Lyft prices. Lyft was $9 and Uber was $12 so we are going via Lyft It is easier to drag the food items upstairs to it gets easier All the stores here are Indian stores (almost) My favorite restaurant Gokul sweets is there Indian Jewelries are also here. Turban store was also there but now it is shut down for some reason Pirated DVDs have shut too. so a good sign. So i will go for groceries and then Indian food $5 for 500 ml icecream.
$9 for 1 Litre icecream. I went for former as i don’t eat that much sugar It used to be for $8 here now it is much cheaper Pretty good deal What’s the cost of Kulfi? $2 I checked the price I wanted to eat while sitting so that’s why I got 8 for $5 Punjab Gol Gappe are also good. Gujarat style are also good. No comparison. Loved the unique styles So Diwali sale here is only on Sweets not on other food items like Pani Puri Being Punjabi also i don’t eat frozen Parantha. only fresh that i got a chance to eat only once this year Cost $2 for 4 paranthas. 2.5 without sale I only bought 1 maggie. because unhealthy again Its been more than a year since I ate Maggie Bill is $17 only because i got only the basic things i need: Milk etc I get notifications regularly regarding free food So bill super less I will explain later. so I have work a lot harder for that class Saregama Carvaan cost: $90 & $100 same as India i guess

100 thoughts on “DIWALI SALE IN USA! Most Expensive Pani Puri, Maggie, Kurkure etc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *